50 lat automatycznej skrzyni biegów od Mercedesa
Historia tematu związanego automatyczną skrzynią biegów w przypadku firmy Mercedes-Benz sięga lat 50. Jednakże dopiero w roku 1961 Mercedes-Benz zaprezentował swoją pierwszą, czterobiegową automatyczną skrzynię biegów, która została opracowane w całości siłami konstruktorskimi i inżynierskimi Mercedesa.
Fot. Daimler | Mercedes-Benz 220 SEb
Samochód, do którego można było sobie zamówić automatyczną skrzynię w kwietniu 1961 roku był model 220 SEb. Jednakże jeszcze tego samego roku w sierpniu, automatyczna skrzynia biegów stała się wyposażeniem standardowym modelu 300 SE (seria 112).
Fot. Daimler
W kolejnych latach nowa skrzynia biegów Mercedesa stawała się coraz to popularniejszym wyposażeniem. Od sierpnia 1962 roku czterobiegowy automat był dostępna dla modeli 220 i 220 S, jednakże wymagało to dopłaty 1400 marek.
Fot. Daimler
Poza wersjami samochodów typu “kompakt” przyszedł czas na auta sportowe. W 1963 roku automatyczną skrzynię biegów można było zamówić do Mercedesa 230 SL Roadster (W 113). Model ten był pierwszym wśród aut sportowych marki Mercedes-Benz, dla którego dostępna była opcja automatu. W ofercie Mercedesa nie zabrakło również wersji prestiżowych i luksusowych, i tak Mercedes-Benz 600 w wersji limuzyna w 1964 r. był dostępny wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów.
Fot. Daimler
Po 75 latach, kiedy to Carl Benz opatentował swój silnik spalinowy, uruchomienie produkcji automatycznych skrzyń biegów oznaczało kolejny krok milowy w historii niemieckiego producenta.
Fot. Daimler | Fabryka w Hedelfingen, lata. 60.
Produkcja skrzyń od listopada 1961 roku odbywała się w fabryce w Hedelfingen, gdzie do 1966 roku zbudowane 100 tys. egzemplarzy, a 9 lat później z taśmy montażowej zjechał milionowy egzemplarz. W roku 1964 procentowy udział samochodów osobowych Mercedesa wyposażonych w automatyczne skrzynie był na poziomie 11,4%. W latach 80. udział ten wynosił już około 50%.
Źródło: Daimler
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!