50 lat od rozpoczęcia produkcji Lamborghini Countach
W marcu 1974 roku, w fabryce Lamborghini w Sant’Agata Bolognese, ruszyła masowa produkcja modelu, który stał się legendą i pozostał na rynku przez pełne 16 lat – Lamborghini Countach. To właśnie ten model zrewolucjonizował proces produkcji w firmie, będąc pierwszym Lamborghini, którego karoseria została wykonana na miejscu, ręcznie formowana przez mistrzów blacharstwa, a wnętrza powstały w dziale tapicerki Lamborghini.
Dziś, 50 lat po tych wydarzeniach, produkcja na miejscu stała się tradycją, którą Lamborghini celebruje, prezentując pierwszy egzemplarz Countacha LP 400 na linii produkcyjnej, gdzie obecnie powstaje nowy model – Lamborghini Revuelto. Z okazji tej rocznicy Lamborghini udostępniło ekskluzywne zdjęcia z archiwów, przedstawiające linię produkcyjną Countacha.
Historia Lamborghini Countach zaczęła się od prezentacji modelu LP 500 na Geneva Motor Show 11 marca 1971 roku. Samochód, początkowo zaprezentowany jako model koncepcyjny, zdobył tak ogromne uznanie, że decyzja o jego produkcji seryjnej była tylko formalnością. Prace nad ostatecznym modelem, Countachem LP 400, trwały trzy lata i wymagały intensywnych testów drogowych oraz wielu prototypów. W tym samym czasie w Sant’Agata Bolognese powstawała linia produkcyjna, na której Countach miał być produkowany. Była to prawdziwa rewolucja – po raz pierwszy w historii Lamborghini produkcja karoserii odbywała się na miejscu (ang. in house), w fabryce.
Przed Countachem, produkcja samochodów Lamborghini była rozdzielona na dwie lokalizacje: mechaniczne części powstawały w Sant’Agata Bolognese, a karoserie budowali zewnętrzni rzemieślnicy, po czym były one transportowane do fabryki Lamborghini, gdzie łączono je z ramą i podzespołami mechanicznymi. Decyzja o przeniesieniu produkcji karoserii do fabryki Lamborghini miała natychmiastowy i znaczący wpływ na rozwój firmy.
Dziś, 50 lat po rozpoczęciu produkcji, Lamborghini Countach pozostaje ikoną motoryzacji, a jego dziedzictwo jest wciąż żywe, zarówno w sercach miłośników motoryzacji, jak i w procesach produkcyjnych Lamborghini.
Źródło/Zdjęcia: Lamborghini
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!