90 lat Rajdu Polski
Rajd Polski jest drugim po słynnym Rajdzie Monte Carlo najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Jest również najbardziej prestiżową i największą w Polsce imprezą związaną ze sportem samochodowym.
Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 1921 r. Trasa wiodła wówczas z Warszawy do Białowieży, a z sześciu uczestników najlepszy okazał się Tadeusz Heyne, jadący samochodem marki Dodge. Z roku na rok trasa rajdu wydłużała się i w 1925 r. osiągnęła długość 3798 km. W roku 1926 oraz w latach 1931-1936 rajd z powodu kryzysu gospodarczego nie odbył się. Start w 1940 r. uniemożliwił wybuch II wojny światowej.
Rajd Polski wystartował ponownie w 1947 r. z przeszło 2500-kilometrową trasą, wiodącą przez Trójmiasto, Pomorze Zachodnie, Zielonogórskie, Dolny Śląsk, Beskidy, Zakopane i Warszawę. W 1946 r. patronat nad zawodami objął ówczesny prezydent, a na starcie stanęło 81 załóg. Przychylność władz nie trwała jednak długo. Prywatna motoryzacja, z rajdami włącznie nie była w PRL mile widziana.
Kolejny, 15. Rajd Polski, znany wtedy jako Ogólnopolski Rajd Samochodowy (ORS), odbył się więc dopiero w 1954 r. i to dzięki temu, że stanowił element obchodów państwowego święta 22 lipca. Dwa lata później na starcie stanęło już 96 aut. Wśród nich fabryczny zespół FSO. W 1957 roku rajd odzyskał międzynarodowy charakter – wzięły w nim udział załogi z NRD i Jugosławii. Niestety rok później impreza nie odbyła się, ale po rocznej przerwie znów ją wznowiono. Organizację przejął Automobilklub Krakowski, baza przeniosła się do Zakopanego, a trasa sięgała aż do Kotliny Kłodzkiej.
W 1960 r. po raz pierwszy użyto nazwy Rajd Polski, a sam rajd odbywa się prawie nie przerwanie po dziś dzień.
W tym roku będzie to już jego 68. edycja. Więcej informacji na oficjalnej stronie Rajdu Polski pod adresem: http://www.rajdpolski.pl
Źródło: www.rajdpolski.pl
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!