Fabryka Forda w Chicago obchodzi swoje 100. urodziny
Zakład montażowy w Chicago to najstarsza fabryka Forda (Ford Motor Company), która działa nieprzerwanie od 1924 roku. Początkowo produkowany był tam Model T, którego konstrukcja wymagała użycia drewna z twardego klonu. Stąd pojawił się pomysł, aby zakład montażowy w Chicago został zbudowany nad rzeką Calumet – zgodnie ze strategią Henry’ego Forda, który chciał, aby wszystkie jego zakłady były zlokalizowane przy szlakach wodnych.
W momencie budowy była do druga co do wielkości fabryka Forda. Budynek główny miał długość 400 metrów i szerokość 150 metrów. Zakład posiadał własną elektrownię, a światło do hal dostarczane było w ciągu dnia przez okna o powierzchni 32 tys. metrów kwadratowych, które były umieszczone w suficie. Dach miał piłokształtną konstrukcję, co wykorzystywano do poprawy wentylacji wewnątrz budynku.
W ciągu swojej 100-letniej historii zakład Forda był wielokrotnie przebudowywany i dostosowywany do nowych technologii. W sumie przeprowadzono 14 dużych modyfikacji. W 2019 roku zakład przeszedł modernizację wartą miliard dolarów – większość z prac została wtedy wykonana w ciągu jednego miesiąca, aby ograniczyć przestój fabryki. Na linii produkcyjnej pojawiły się między innymi drukarki 3D, które kosztowały około 200 000 dolarów – dzięki nim Ford może produkować własne części zamienne do sprzętu produkcyjnego. Poszerzono również korytarze, poprawiono oświetlenie i wentylację, a przy liniach produkcyjnych znalazło się ponad 40 stref socjalnych.
Inwestycja ta to efekt globalnej strategii Forda, w której producent zobowiązał się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 nie tylko w produkowanych przez siebie samochodach, ale również w fabrykach i u swoich dostawców.
Przed 100 laty w fabryce Forda w Chicago pracowało 2500 osób, którzy produkowali 75 samochodów na godzinę. Dzisiaj w zakładzie pracuje 4600 osób oraz prawie 1000 robotów przemysłowych. Obecnie na jednej linii montażowej zakład Forda w Chicago może produkować różne modele jednocześnie, a gotowe samochody mogą zjeżdżać z linii produkcyjnej nawet co 52 sekundy.
Ford Model T był produkowany w chicagowskim zakładzie Forda do 1928 roku. Następnie w produkcji pojawił się Model A. Fabryka ta była również miejscem, w którym przez 40 lat produkowano fordowskie pickupy, a w latach 80-tych zakład został wybrany do produkcji średniej wielkości sedanów, takich jak Ford Taurus oraz Mercury Sable. Obecnie w produkcji znajduje się Ford Explorer oraz policyjny Interceptor Utility, a od 2020 roku luksusowy SUV Lincoln Aviator.
Źródło/Foto: Ford
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!