Porsche obchodzi 75 lat produkcji w Zuffenhausen
75 lat temu rozpoczęła się budowa Porsche 356 w Zuffenhausen. Pierwszy egzemplarz został ukończony 6 kwietnia 1950 r. Seryjna produkcja 356 zapoczątkowała historię sukcesu fabryki, która nierozerwalnie wiąże się ze sportowymi samochodami marki: 911, wytwarzanym tam od 1964 r., linią modelową 718 oraz w pełni elektrycznym Porsche Taycan. „Zuffenhausen jest i pozostaje domem naszych samochodów sportowych. To ucieleśnienie pionierskiego ducha oraz najnowocześniejszej technologii i jakości produkcji” – powiedział Albrecht Reimold, członek zarządu Porsche AG ds. produkcji i logistyki. „Rozwój lokalizacji pokazuje, jak z małego producenta sportowych aut Porsche przekształciło się w wiodącą na świecie firmę produkującą ekskluzywne samochody„.
Z Gmünd do Zuffenhausen: droga do własnej produkcji
Porsche rozpoczęło swoją działalność w Zuffenhausen w 1938 r., początkowo jako biuro konstrukcyjne. Produkcja samochodów osobowych pod marką Porsche wystartowała dopiero po drugiej wojnie światowej. Porsche 356 „No.1” Roadster dopuszczono do ruchu 8 czerwca 1948 r. Pierwsze 52 egzemplarze 356 z silnikiem z tyłu i tylnymi awaryjnymi siedzeniami zbudowano ręcznie w Austrii w latach 1948-1950; samochody miały aluminiowe nadwozia i posłużyły jako model dla późniejszego 356 ze Stuttgartu. Gdy Porsche wróciło do Szwabii, firmowy zakład był zajęty przez aliantów. Biuro konstrukcyjne mieściło się w baraku przy Schwieberdinger Strasse, a na potrzeby produkcji i montażu silników wynajęto powierzchnię w fabryce Reutter II po drugiej stronie ulicy. W zamian Reutter – wytwórca nadwozi – otrzymał zlecenie na budowę gotowych, polakierowanych i w pełni wyposażonych nadwozi, które powstawały w zakładzie Reutter I przy Augustenstrasse na zachodzie Stuttgartu do 1953 r.
R e k l a m a
Pierwsze Porsche 356 ukończono w Zuffenhausen 6 kwietnia 1950 r. Do końca 1950 r. zbudowało łącznie 317 samochodów. Ze względu na błyskawiczne sukcesy w wyścigach i ogromny popyt na rynkach eksportowych 356 szybko odniosło ogromny sukces. A ponieważ przekazanie fabryki Werk 1 zostało opóźnione przez amerykańską administrację wojskową, Porsche zleciło znanemu stuttgarckiemu architektowi Rolfowi Gutbrodowi zaprojektowanie hali montażowej Werk 2. Zbudowano ją na terenie, który Porsche odkupiło od firmy Reutter, i uruchomiono w 1952 r., a już dwa lata później hala została rozbudowana. Pod koniec 1955 r. Porsche powróciło również do swojego własnego budynku Werk 1 w Zuffenhausen, gdzie zlokalizowano dział designu, zespół odpowiedzialny za sprzedaż, warsztat naprawczy aut firmowych i klientów, a także dział testowy i rozwojowy samochodów wyścigowych. Produkcja, sprzedaż oraz dostawa części zamiennych pozostały w Werk 2. W 1960 r. rozpoczęto budowę silników w Werk 3, a 1 grudnia 1963 r. Porsche przejęło nadwoziownię firmy Reutter, wraz z jej wszechstronnym know-how oraz około tysiącem pracowników – niemal podwajając swoją siłę roboczą. Dzięki temu producent zabezpieczył również przyszłość zakładu w Zuffenhausen. W tym samym roku z tamtejszej linii produkcyjnej zjechało pierwsze 911, jeszcze pod nazwą 901. Do końca produkcji 356 w 1965 r. zbudowano około 78 tys. egzemplarzy modelu.
W kolejnych dekadach Porsche stale modernizowało i poszerzało swoje możliwości przestrzenne. Już w latach 50. w Zuffenhausen stosowano zasadę elastycznej produkcji, która obowiązuje do dziś – różne warianty powstawały na wspólnej linii. Porsche 356 z nadwoziami Coupé, Cabriolet, Roadster i Speedster były wytwarzane równolegle i indywidualnie wykańczane. Koncepcja oferowania gamy różnych odmian w połączeniu z wysokim poziomem efektywności i jakości pozostaje znakiem rozpoznawczym produkcji w głównej siedzibie Porsche. Nawet dzisiaj wizytówką zakładów jest budowa wszystkich 911 na jednej linii produkcyjnej – od wariantów Carrera po topowe GT i wyścigowe maszyny Cup. Wyrafinowane wykończenia wnętrza odbywają się w fabrycznym zakładzie rymarskim.
Od 356 do 911 – wzrost i ekspansja
W latach 60. model 356 z powodzeniem zastąpiło 911. Zwiększono produkcję, powstały nowe obiekty. Budowę silników przeniesiono, a zakład Werk 2, który i tak był na bieżąco rozbudowywany, wzbogacił się o dodatkową halę. W 1969 r. otwarto wielopiętrowy budynek produkcyjny 41, gdzie odbywał się montaż końcowy.
Porsche optymalizowało przepływ produkcji i zwiększało moce wytwórcze. W 1973 r. firma zatrudniała około 4 tys. osób, a pod koniec lat 80. w trzech lokalizacjach (produkcja w Zuffenhausen, centrum badawczo-rozwojowe w Weissach i biura w Ludwigsburgu) pracowało ich już ponad dwukrotnie więcej. Przez kolejne dekady, wraz z rosnącą produkcją, zakład w Zuffenhausen stopniowo się rozrastał. W latach 70. i 80. obok 911 wytwarzano tam modele z silnikiem z przodu, takie jak 928, 944 i 968.
W latach 80. produkcja nadwozi w Zuffenhausen ponownie osiągnęła kres swoich możliwości. Rosnący popyt na samochody sportowe wymagał rozbudowy obiektów produkcyjnych. W 1988 r. otwarto zakład Werk 5 z nadwoziownią o dużej elastyczności. Jednym z widocznych symboli nowej logiki produkcji był przenośnik taśmowy do transportu wyprodukowanych nadwozi ponad ruchliwą Schwieberdinger Strasse, na wysokości około 35 metrów – bezpośrednio do końcowej linii montażowej w Werk 2 po drugiej stronie drogi.
Przez dekady zakład w Zuffenhausen był na bieżąco modernizowany – prowadzono tu przebudowy oraz rozbudowy i otwierano nowe obiekty. Bazując na kreatywności i innowacyjności, Porsche konsekwentnie spełniało przy tym rosnące wymagania dotyczące precyzji, wydajności oraz elastyczności.
Inną znaczącą zmianą w historii zakładu było przygotowanie do rozpoczęcia produkcji w pełni elektrycznej linii Taycan, która weszła do produkcji seryjnej w 2019 r. W ramach tej transformacji Porsche stworzyło nowe obszary produkcyjne: w Werk 5 zbudowano nową nadwoziownię, a w Werk 1 uruchomiono nowoczesną lakiernię – wszystko dostosowane do specyficznych wymagań elektromobilności. Jednocześnie w Werk 2, naprzeciwko Adestrasse, powstał nowoczesny budynek montażowy o modułowej strukturze liniowej. Aby zapewnić sprawne połączenie dla nowej struktury logistyki produkcyjnej, nad Schwieberdinger Strasse zbudowano drugi przenośnik taśmowy.
Miejsce, w którym Porsche łączy zaawansowaną technologię i rzemiosło
Zuffenhausen jest symbolem precyzji, innowacji i wyrafinowanego rzemiosła. To miejsce, w którym Porsche łączy tradycję z najnowocześniejszymi technologiami produkcji. Systemy automatycznego transportu, centralna chmura i wykorzystanie sztucznej inteligencji – to tylko niektóre z innowacji stosowanych w produkcji samochodów sportowych „made in Zuffenhausen”. W zakładzie na północnych przedmieściach Stuttgartu, zajmującym łącznie powierzchnię około jednego kilometra kwadratowego, mieści się centrum produkcyjne 911 i w pełni elektrycznej serii Taycan. Ponadto są tam zlokalizowane dwie fabryki silników, gdzie powstają boksery do samochodów sportowych i jednostki V8 do modeli czterodrzwiowych oraz motory do serii Taycan i w pełni elektrycznego Porsche Macan.
Ponadto na terenie zakładu działa trzech wytwórców: w Porsche Exclusive Manufaktur odbywa się szeroko zakrojona personalizacja samochodów klientów, dział życzeń specjalnych Sonderwunsch zajmuje się budowaniem najbardziej wyjątkowych aut, a w CFRP Manufaktur ręcznie – poza regularną linią produkcyjną – montuje się zewnętrzne części karoserii w samochodach sportowych o specjalnej lekkiej konstrukcji, takich jak 911 S/T oraz 911 GT3 RS.
Oprócz Zuffenhausen i Weissach kluczową rolę w świecie Porsche odgrywa Lipsk. Początkowo, od 2002 do 2016 r., z tamtejszej linii produkcyjnej zjeżdżało Cayenne, a w latach 2003-2006 także Carrera GT. Sportowa limuzyna Panamera powstaje w Lipsku od 2009 r., a w 2014 roku dołączył do niej Macan; na potrzeby produkcji swojego kompaktowego SUV-a Porsche rozbudowało lipski zakład do pełnej fabryki (2011-2014).
Rocznica, która patrzy w przyszłość
W swojej fabryce w Zuffenhausen Porsche łączy zalety przemysłowej produkcji seryjnej z ekskluzywnością unikalnych, a nawet unikatowych samochodów sportowych. „Zuffenhausen jest i pozostaje domem naszych sportowych aut. To tutaj budujemy samochody, które fascynują świat – a ich produkcja od 75 lat łączy rzemiosło i inżynieryjne umiejętności” – podkreślił Reimold. Celebrując tę rocznicę, Porsche nie tylko świętuje swoją imponującą przeszłość, ale także spogląda w przyszłość: zakład w Zuffenhausen, podobnie jak jego odpowiednik w Weissach i fabryka w Lipsku, jest symbolem przełomowych technologii, jakości produkcji oraz nieustannego dążenia Porsche do stworzenia idealnego samochodu sportowego.
Źródło/Zdjęcia: Porsche – informacja prasowa