SEAT Toledo Marathon – hiszpański motorsport w latach 2000
Od lat 70. XX wieku producent z Martorell intensywnie angażował się w dziedzinę motorsportu w swoim kraju. SEAT Sport (obecnie znany pod nazwą CUPRA Racing) miał duży wkład w historię wyścigów w Hiszpanii. Lata 2000. zapisały się w historii marki dzięki premierom wyjątkowych modeli, w tym m.in. SEAT-a Toledo Marathon, SEAT-a Cordoby WRC czy SEAT-a Leona WTCC TDI. W tym czasie SEAT zwyciężał m.in. w mistrzostwach świata FIA i WTCC. Początek XXI w. stanowił ważny milowy krok w historii motorsportu zarówno w Hiszpanii, jak i na świecie.
Krótka przygoda SEAT-a Toledo Marathon
Model SEAT Toledo Marathon był efektem 6-letniej pracy inżynierów i projektantów z Centrum Technicznego SEAT-a w Martorell. Dział pojazdów wyścigowych SEAT Sport zaprezentował auto w 1993 roku. Samochód powstał z myślą o startach w zawodach kategorii Rally Raid, jednak po roku został wycofany z rywalizacji. Wyprodukowano zaledwie dwa egzemplarze tego modelu. Za kierownicą SEAT-a Toledo Marathon zasiadali Josep Maria Servià oraz Erwin Weber m.in. w rajdach Baja Portugal, Baja Spain czy Rajdzie Grecji.
W pojeździe wykorzystano silnik z innego auta wyścigowego – Audi Coupé quattro Raid o pojemności 2100 cm3, mocy 330 KM oraz z maksymalnym momentem obrotowym równym 480 Nm. Prędkość maksymalna samochodu wynosiła 220 km/h.
SEAT Cordoba WRC – rajdowy epilog
Wraz z samochodem SEAT Cordoba WRC zakończyła się era startów hiszpańskiej marki i działu SEAT Sport w rajdach wyścigowych. Pojazd zadebiutował podczas Rajdu 1000 Jezior w 1998 roku. Za sterami zasiadali Harri Rovanperä i Oriol Gómez. SEAT triumfował tym pojazdem w wielu innych wyścigach, m.in. rajdach Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii w 1999 r., rajdzie Kenii w 2000 r. oraz Mistrzostwach Hiszpanii w Rajdach Szutrowych w 2001 r. z Marc’em Blázquezem za kierownicą.
Bazą do powstania SEAT-a Cordoby WRC był model Cordoba SX 2.0 16v wraz z późniejszymi zmianami. Samochód wyposażono w czterocylindrowy silnik o pojemności 1995 cm3 i mocy 300 KM przy 5 300 obr./min. Maksymalny moment obrotowy pojazdu wynosił 539 Nm przy 3 500 obr./min. Samochód posiadał m.in. zawieszenie McPhersona, aktywne dyferencjały oraz 6-biegową sekwencyjną skrzynię biegów z joystickiem. Prędkość maksymalna SEAT-a Cordoby WRC uzależniona była od rodzaju napędu końcowego. W latach 1999 i 2000 powstały kolejne, ulepszone wersje samochodu – Evo2 oraz Evo3.
SEAT Leon WTCC TDI I liczne triumfy w światowych wyścigach
W czerwcu 2006 r. komitet wykonawczy SEAT-a zezwolił na projekt samochodu z napędem TDI. Rok później, w lipcu 2007 r. SEAT Leon TDI zadebiutował w europejskich zawodach ETCC, zwyciężając w niemieckim Oschersleben. Samochód wyposażono w czterocylindrowy, poprzeczny silnik Diesla o pojemności 2000 cm3 i mocy 262 KM przy 4000 obr. Maksymalny moment obrotowy wynosił 450 Nm przy 2500 obr./min. Pojazd posiadał sekwencyjną 6-biegową skrzynię biegów i niezależne przednie zawieszenie McPherson.
Lata 2008 i 2009 odznaczyły się w historii SEAT-a zwycięską passą w Mistrzostwach Świata FIA. Yvan Muller i Gabriele Tarquini zdobyli łącznie cztery tytuły mistrzowskie – w kategoriach dla najlepszego kierowcy oraz producenta. Dzięki tym wynikom dział SEAT Sport stał się w latach dwutysięcznych jedną z wiodących drużyn w wyścigach samochodowych.
Źródło/Foto: SEAT
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!