Volvo i jego pierwsze auto elektryczne
W 1976 roku dwie firmy Televerket, szwedzki operator telekomunikacyjny (finansował część projektu) oraz Volvo, stworzyły projekt pod nazwą Elbi (w języku szwedzkim oznacza „samochód elektryczny”). Był to dwumiejscowy mikrosamochód z niewielką przestrzenią bagażową i napędem elektrycznym.
Dwanaście baterii o napięciu 6V zasilających pojazd zapewniało zasięg 50 kilometrów lub dwie godziny jazdy. Prędkość max. oscylowała około 70 km/h. Dokumentacja z lat 80-tych i wczesnych lat 90-tych jednoznacznie wskazuje, że zalety i wyzwania samochodów elektrycznych były takie same jak te obecnie. Uważano je za bardziej przyjazne dla środowiska, cichsze, tańsze w utrzymaniu. Problemem pozostawały jednak baterie, które również dziś, są ogromnym wyzwaniem dla producentów samochodów elektrycznych.
R e k l a m a
Fot. Chunkukdo | Elbil
W ówczesnym czasie elektryczne samochody postrzegane były jako wolne i uciążliwe do ładowania. Nie były traktowane poważnie w porównaniu do pojazdów z silnikami spalinowymi, które stawały się coraz bardziej wydajne i mniej szkodliwe dla środowiska.
Elbil z pewnością spełniał swoje zadanie, jako pojazd służbowy. Mógł pokonywać krótkie dystanse, dostarczając pocztę, pomagając tym samym pracownikom Televerket w Göteborgu w poruszaniu się autami bez emisji szkodliwych substancji. Niestety dalsza realizacja projektu została przerwana, być może dlatego, że czas ładowania baterii wynosił 10 godzin vs. 2 godziny jazdy.
W sumie powstały 2 egzemplarze auta, a jeden z nich można zobaczyć w Muzeum Volvo w Arendal.
Źródło/Zdjęcia: Volvo, Wikipedia