Historia innowacji wykorzystanych w samochodach Forda
Firma Ford Motor Company była pionierem w standaryzacji części samochodowych. Dzięki temu podzespoły można było stosować w wielu modelach, a produkcja aut była tańsza. Od samego początku firma regularnie analizowała swoje metody produkcji i wprowadzała zmiany zwiększające wydajność i zmniejszające ilość odpadów.
Sam proces produkcji również przyczynił się do sukcesu. Marka postawiła na integrację pionową, co w praktyce oznaczało kontrolę nad całym procesem. Od wydobywania surowców, po montaż gotowego produktu. Dzięki temu Ford mógł obniżyć koszty i wprowadzać innowacje na każdym etapie tworzenia auta. Przytaczając historie rewolucyjnych rozwiązań nie można pominąć wykorzystania na masową skalę ruchomej linii montażowej, dzięki której produkcja niedrogiego samochodu stała się możliwa. Proces ten został dopracowany w zakładzie montażowym Highland Park w 1913 r. Nowe samochody były w pełni montowane w czasie krótszym niż 90 minut.
R e k l a m a
Ford Motor Company była również jedną z pierwszych firm, które oferowały swoim pracownikom świadczenia, takie jak opieka zdrowotna, emerytury i podział zysków.
Rewolucyjne rozwiązania w samochodach Forda
Silnik spalinowy nigdy nie osiągnąłby sukcesu, gdyby nie wiele kluczowych rozwiązań i wynalazków. Jednym z nich był zapłon typu magneto opatentowany w 1902 roku, dzięki któremu silniki zaczęły pracować równiej i oferować stabilne osiągi. W tym samy czasie pracujący w USA wynalazca Nikola Tesla stworzył zapłon bateryjny bez elementów mechanicznych, czyli rozwiązanie, będące protoplastą zapłonu elektronicznego. Pierwszym modelem samochodu, w którym wykorzystano to rozwiązanie był Ford K z 1906 roku.
Bezpieczne szkło jest obecnie stosowane tam, gdzie bezpieczeństwo jest najważniejsze. Można je spotkać w oknach budynków czy w kabinach prysznicowych. Również szyby samochodowe są doskonałym przykładem zastosowania tego rozwiązania. Przednia jest zaprojektowana tak, aby pozostała nienaruszona w przypadku uderzenia, natomiast boczne rozpadają się na mniejsze, ale nieszkodliwe kawałki. Bezpieczne szkło zostało stworzone w 1903 roku przez Edouardo Benedicta, a w 1919 roku Ford zaczął je stosować w produkowanych przez siebie samochodach.
Urodzona w 1838 roku Margaret Wilcox całe życie spędziła na projektowaniu maszyn i urządzeń. Jednym z jej wynalazków był system ogrzewania samochodowego opatentowany w 1893 roku. Szczególnie innowacyjne w tym projekcie było to, że wykorzystywał ciepło resztkowe silnika. Pierwotnie służył do ogrzewania zimnych wagonów kolejowych, ale gdy Ford zaczął instalować jej system w modelu A z 1929 roku, pomysł zapewnienia pasażerom samochodu ciepła zyskał na popularności.
Trudno wyobrazić sobie rozwój motoryzacji bez wynalazku Earla MacPhersona. Po II wojnie światowej stworzył prototyp zawieszenia, w którym sprężyna nasadzona była na amortyzator, połączony ze zwrotnicą i dolnym wahaczem. Pierwszym samochodem produkcyjnym, w którym zastosowano kolumny MacPhersona, był wyprodukowany w Wielkiej Brytanii w 1950 roku Ford Consul.
Obecnie Blind Spot Information System (BLIS), czyli system monitorowania martwego pola, jest dostępny w każdym modelu Forda. Za pośrednictwem lampek umieszczonych w lusterkach ostrzega on kierowcę o innych pojazdach znajdujących się w martwym polu widzenia. Pierwszym pojazdem wyposażonym w to rozwiązanie był koncepcyjny Ford GT90 z 1995 roku.
W 1998 roku z linii produkcyjnych zjechał pierwszy seryjny pojazd elektryczny sprzedawany w USA – był nim Ford Ranger. Zasilany akumulatorami kwasowo-ołowiowymi oferował zasięg 160 kilometrów. Auto było produkowane do 2000 roku i trafiło głownie do organizacji użyteczności publicznej oraz agencji rządowych.
W listopadzie 2019 roku Ford zaprezentował w Los Angeles elektrycznego Mustanga Mach‑E. Samochód pojawił się w sprzedaży w Europie na początku 2021 roku. Całkowicie nowa platforma Mustanga Mach-E została opracowana przez zespół specjalistów znanych jako Team Edison.
Obecnie w gamie Forda znaleźć można 9 w pełni elektrycznych modeli. Dotyczy to zarówno aut osobowych, jak i użytkowych spod szyldu Ford Pro. To efekt globalnej transformacji marki. Koncern zapowiedział pełną elektryfikację aut osobowych do 2030 roku. Natomiast do 2035 zaplanowano, aby wszystkie zakłady produkcyjne w Europie, a także jego dostawcy i niezbędna logistyka, były neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.
Źródło/Zdjęcia: Ford – informacja prasowa