Tartan i Porsche – tradycja, styl i nowoczesność
Tkaniny tartanowe od wieków symbolizują tradycję, rzemiosło oraz poczucie przynależności. Ich charakterystyczna krata nie tylko nawiązuje do szkockiej kultury, ale również dodaje klasy i pewności w stylizacji, zarówno na wybiegach modowych, jak i we wnętrzach samochodów. Dokładnie 50 lat temu, tartan po raz pierwszy pojawił się jako opcja do wnętrz Porsche 911 Turbo, a w 1976 roku zagościł na stałe w modelu 911.
Decyzja o wprowadzeniu tartanu do wnętrz samochodów była przypadkiem zainspirowanym modą. Główny projektant Porsche, Anatole Lapine, pewnego dnia założył spodnie w kratę tartan. To wystarczyło, by jego zespół postanowił wprowadzić tę tkaninę do programu wnętrz. Dorothea Müller-Goodwyn, stylistka Porsche, wspomina, że to szkocki kolega z zespołu zaproponował tradycyjnych producentów tkanin tartanowych z jego ojczyzny. Niestety, szkoccy dostawcy nie mogli spełnić rygorystycznych wymagań jakościowych dotyczących odporności na światło i ścieranie. Ostatecznie odpowiedniego dostawcę znaleziono w Dettingen unter Teck w Niemczech, zaledwie 50 km od siedziby Porsche.
Tartan – symbol tożsamości
Tkaniny tartanowe mają unikalny, skrzyżowany wzór tworzony przez przędzę w różnych kolorach. W Szkocji każdy klan posiada swój tartan, który od pokoleń symbolizuje przynależność do rodziny. Choć prawo heraldyczne nie zabrania noszenia tartanów innych klanów, tradycyjnie każdy klan ceni swoje kolory i wzory.
Trzy szkockie wzory w ofercie Porsche
Pierwszym wzorem tartanu, który trafił do Porsche, była inspiracja szkockim Black Watch – wzorem o niebiesko-zielono-czarnej kolorystyce. Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w 1973 roku Porsche zaprezentowało koncepcyjny model 911 RSR Turbo, w którym siedzenia obito tym wzorem. Rok później, Louise Piëch otrzymała 911 Turbo “No. 1” z tapicerką ze skóry w kolorze ceglastoczerwonym oraz środkami siedzeń pokrytymi tartanem McLaughlin – czerwono-niebieskim wzorem o szkockich korzeniach.
W 1974 roku Anatole Lapine dodał do oferty trzeci wzór tartanu – Mackenzie. Tkanina ta wyróżniała się beżem, czerwienią, niebieskim oraz oliwkową zielenią. Tartanowe wnętrza szybko stały się znakiem rozpoznawczym ekskluzywnych modeli Turbo, a od następnego roku pojawiły się także w 911.
Dziś tartan wciąż znajduje swoje miejsce we współczesnych modelach niemieckiego producenta, stanowiąc pomost między klasycznym wzornictwem a nowoczesnymi technologiami. W ramach strategii Heritage Design, Porsche Exclusive Manufaktur i dział Style Porsche regularnie reinterpretują ikoniczne elementy designu, wprowadzając je do specjalnych edycji modeli. Dzięki temu, tartan nie tylko przypomina o bogatej historii marki, ale także przenosi jej wartości w przyszłość.
Źródło/Zdjęcia: Porsche
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!