Vacamobil – koncepcja kampera na bazie Żuka
Lata 60. i 70. XX wieku przyniosły w Europie Zachodniej znaczny rozwój branży przyczep i samochodów kempingowych. Producenci z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Beneluksu przodowali w tej dziedzinie, wprowadzając na rynek innowacyjne rozwiązania i produkty. Wśród nich wyróżniała się holenderska firma BIOD, znana z wprowadzenia przyczepy Wiesel, która zadebiutowała na targach w Essen w 1959 roku.
Przyczepa Wiesel, zaprojektowana przez założyciela firmy BIOD, Teunisa van Mareena, była wyposażona w aerodynamiczne nadwozie z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym, co było nowością na tamtejszym rynku. Niestety, wysokie koszty produkcji doprowadziły firmę van Mareena do bankructwa. Od 1967 roku produkcja przyczep została wznowiona przez nowego właściciela, a marka BIOD znów zyskała na popularności.
Rewolucyjny pomysł z Belgii
W 1970 roku Joseph Avonds, właściciel przedstawicielstwa BIOD w Belgii, wpadł na pomysł stworzenia niedrogiego kampera. Plan zakładał połączenie nadwozia przyczepy BIOD Extase z podwoziem polskiego samochodu dostawczego Żuk A-13. Idea ta była odpowiedzią na potrzeby rynku wypożyczalni samochodów kempingowych i miała zaowocować stworzeniem wyjątkowego pojazdu o nazwie Vacamobil.
Adaptacja Żuków do potrzeb Vacamobilu obejmowała demontaż skrzyni ładunkowej, wydłużenie ramy oraz zwiększenie rozstawu osi. Do poprawy właściwości jezdnych zamontowano wydajniejsze amortyzatory oraz stabilizatory. Opływowe nadwozie z poliestru zostało osadzone na zmodyfikowanym podwoziu, a dzięki elastycznemu łącznikowi umożliwiono kontakt pomiędzy kabiną, a zabudową. Kamper oferował miejsce do podróży i noclegu dla dwóch dorosłych i dwójki dzieci. Vacamobil był wyceniany na 12500 franków (na powyższym zdjęciu widać cenę).
Zdjęcia pochodzą z oryginalnych gazet z tamtego okresu.
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!