Znaczek pocztowy z okazji 175. urodzin Berthy Benz
175 lat temu urodziła się Bertha Benz. Z tej okazji niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów wydało specjalny znaczek pocztowy. Prezentacja tego małego dzieła sztuki odbyła się w Muzeum Mercedes-Benz, gdzie przy okazji uhonorowano osobistości, które w szczególny sposób zasłużyły się pamięci Berthy Benz.
Specjalny znaczek o wartości pocztowej 70 eurocentów jest dostępny we wszystkich punktach sprzedaży Deutsche Post AG. Podkreśla on rolę, jaką Bertha Benz odegrała w historii mobilności i światowego przemysłu motoryzacyjnego. Znaczek przedstawia zdjęcie portretowe Berthy Benz obok pojazdu Benz Patent-Motorwagen, którym kobieta w 1888 r. odbyła pierwszą dalekobieżną podróż w historii motoryzacji.
Oto specjalny znaczek na cześć niezwykłej kobiety. Dzięki swojej odwadze, dalekowzroczności i determinacji Bertha Benz odegrała decydującą rolę w kształtowaniu indywidualnej mobilności, jaką znamy dzisiaj. Jej nieustraszona podróż w sierpniu 1888 r. to kamień milowy w historii motoryzacji. Bertha Benz udowodniła niezawodność i potencjał innowacyjnego środka transportu, jakim jest samochód, torując drogę dla jego przyszłości. Jej dziedzictwo nadal inspiruje nas do przekraczania granic i zabiegania o to, aby pozornie niemożliwe stawało się możliwe
– powiedziała Bettina Haussmann, szefowa Muzeum Mercedes-Benz.
Bertha Benz urodziła się jako Cäcilie Bertha Ringer w Pforzheim, 3 maja 1849 r. W 1869 r. poznała inżyniera Carla Benza. Para pobrała się 20 lipca 1872 r. Benz pracował nad przystosowaniem silnika spalinowego do codziennego użytku, aby zrealizować swoją wizję bezkonnego powozu. Bertha Benz odegrała tu istotną rolę – wspierała męża swoją ambicją i ciekawością wobec nowinek technicznych. Wytrwałość pary została nagrodzona: 29 stycznia 1886 r. Carl Benz złożył wniosek o patent na swój “pojazd mechaniczny napędzany silnikiem spalinowym”.
Jednak nowy środek do transportu osób i towarów początkowo spotkał się z dużym sceptycyzmem. Bertha Benz postanowiła działać: w sierpniu 1888 r. bez wiedzy męża przejechała produkcyjną wersją pojazdu wraz z dwoma synami, Eugenem i Richardem, ponad 100 km z Mannheim do Pforzheim – odbywając pierwszą długodystansową podróż samochodem. W ten sposób zademonstrowała społeczeństwu niezawodność i praktyczność wynalazku Carla Benza, a przy okazji zebrała szereg ważnych spostrzeżeń w kwestii przeprowadzenia ulepszeń technicznych.
Samochód zaoferował indywidualną mobilność w nowym wymiarze i stał się częścią codziennego życia na całym świecie. Od samego początku tej historii Mercedes-Benz nieustannie wymyśla samochód na nowo – w ramach nieprzerwanego procesu tworzenia innowacji i wyznaczania branżowych standardów. Bertha Benz umarła w Ladenburgu, 5 maja 1944 r., dwa dni po swoich 95. urodzinach.
Carl i Bertha Benzowie otrzymali wiele wyróżnień za życia – i znacznie później. Za swoje osiągnięcia oboje zostali pośmiertnie wprowadzeni do prestiżowej Samochodowej Galerii Sław; on w 1984 r., a ona w 2016 r. W 2011 r. kopia oryginalnego patentu, który już nie istnieje, została wpisana na Listę Pamięci Świata Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO). Patent z 1886 r. plasuje się tu obok dzieł takich jak Biblia Gutenberga, Pieśń o Nibelungach i Magna Karta.
Źródło/Foto: Mercedes-Benz
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!