Retro Warszawa – wycieczka po stolicy sprzed 100 lat
Wyobraźmy sobie Warszawę w czasach jej świetności. Tętniące życiem ulice, ruch i krzątanina. Kto nie chciałby, chociaż na chwilę, przenieść się do stolicy z dwudziestolecia międzywojennego.
A co, gdyby to było możliwe?
W warszawskiej Fabryce Norblina mamy okazję wejść do pierwszej w Polsce i wyjątkowej w skali Europy, w pełni immersyjnej przestrzeni ART BOX EXPERIENCE. Wystawa “Retro Warszawa” – przeniesie widzów do pełnej gwaru, muzyki i kolorów stolicy sprzed 100 lat.
Fot. artboxexperience.com
Warszawa przed II wojną światową była miastem fascynującym, wielowymiarowym i różnorodnym kulturowo. Wiemy o tym z dokumentów, literatury, archiwalnych zdjęć, pocztówek i filmów. Ten barwny, tętniący życiem świat, o unikalnym kolorycie i pięknej architekturze odszedł bezpowrotnie. Retro Warszawa to pełna wrażeń podróż w czasie i przestrzeni pozwalająca ponownie się w nim zagłębić. Niczym wehikuł czasu przenosi nas na kilkadziesiąt minut do przedwojennej stolicy, zanurzając widzów w ożywione cyfrowo obrazy, wyraziste kolory, muzykę i dźwięki codziennego życia.
Fot. artboxexperience.com
Multisensoryczna ekspozycja w Art Box Experience – jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów – przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych materiałów starannie dobranych przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji
– o pracochłonnym procesie przygotowania pokazu mówi Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art Box Experience.
Stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji
– mówi Piotr Sikora, założyciel Art Box
Fot. artboxexperience.com
Nad jakością produkcji czuwali specjaliści znani ze spektakularnych realizacji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image. Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących najwyższą jakość obrazu, zwiedzający zobaczą codzienne życie Warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano “Zapomnianą melodię”. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan Emil Młynarski, który skorzystał z tak zaskakujących instrumentów jak piła czy banjo. Znajdą się na niej odgłosy miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.
Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.
Partnerami wystawy Retro Warszawa są: Dom Spotkań z Historią, Fabryka Norblina, FINA, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy.
Materiały archiwalne wykorzystane do stworzenia projektu Retro Warszawa pochodzą z archiwów polskich, w tym z zasobów Domu Spotkań z Historią, Muzeum POLIN, Muzeum Warszawy, Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, archiwum rodziny Wernerów oraz archiwów zagranicznych, w tym Muzeum Holocaustu z Waszyngtonu.
Bilety na wystawę, dostępne są do kupienia na stronie Art Box Experience
Źródło: artboxexperience.com
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!