Retro Warszawa – wycieczka po stolicy sprzed 100 lat
Wyobraźmy sobie Warszawę w czasach jej świetności. Tętniące życiem ulice, ruch i krzątanina. Kto nie chciałby, chociaż na chwilę, przenieść się do stolicy z dwudziestolecia międzywojennego.
A co, gdyby to było możliwe?
R e k l a m a
W warszawskiej Fabryce Norblina mamy okazję wejść do pierwszej w Polsce i wyjątkowej w skali Europy, w pełni immersyjnej przestrzeni ART BOX EXPERIENCE. Wystawa „Retro Warszawa” – przeniesie widzów do pełnej gwaru, muzyki i kolorów stolicy sprzed 100 lat.
Fot. artboxexperience.com
Warszawa przed II wojną światową była miastem fascynującym, wielowymiarowym i różnorodnym kulturowo. Wiemy o tym z dokumentów, literatury, archiwalnych zdjęć, pocztówek i filmów. Ten barwny, tętniący życiem świat, o unikalnym kolorycie i pięknej architekturze odszedł bezpowrotnie. Retro Warszawa to pełna wrażeń podróż w czasie i przestrzeni pozwalająca ponownie się w nim zagłębić. Niczym wehikuł czasu przenosi nas na kilkadziesiąt minut do przedwojennej stolicy, zanurzając widzów w ożywione cyfrowo obrazy, wyraziste kolory, muzykę i dźwięki codziennego życia.
Fot. artboxexperience.com
Multisensoryczna ekspozycja w Art Box Experience – jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów – przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych materiałów starannie dobranych przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji
– o pracochłonnym procesie przygotowania pokazu mówi Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art Box Experience.
Stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji
– mówi Piotr Sikora, założyciel Art Box
Fot. artboxexperience.com
Nad jakością produkcji czuwali specjaliści znani ze spektakularnych realizacji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image. Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących najwyższą jakość obrazu, zwiedzający zobaczą codzienne życie Warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano „Zapomnianą melodię”. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan Emil Młynarski, który skorzystał z tak zaskakujących instrumentów jak piła czy banjo. Znajdą się na niej odgłosy miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.
Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.
Partnerami wystawy Retro Warszawa są: Dom Spotkań z Historią, Fabryka Norblina, FINA, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy.
Materiały archiwalne wykorzystane do stworzenia projektu Retro Warszawa pochodzą z archiwów polskich, w tym z zasobów Domu Spotkań z Historią, Muzeum POLIN, Muzeum Warszawy, Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, archiwum rodziny Wernerów oraz archiwów zagranicznych, w tym Muzeum Holocaustu z Waszyngtonu.
Bilety na wystawę, dostępne są do kupienia na stronie Art Box Experience
Źródło: artboxexperience.com