Żubr A80 – polski samochód ciężarowy
Żubr A80 – pierwszy samochód ciężarowy produkowany przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe, był wytwarzany w latach 1960-1968. Powstanie tego pojazdu było wynikiem potrzeb transportowych powojennej Polski. Centralne Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Motoryzacyjnego, powołane do życia w pierwszych latach powojennych, zajmowało się tworzeniem planów pojazdów, realizowanych później w krajowych fabrykach. W 1952 roku w Biurze Konstrukcyjnym powstała koncepcja budowy samochodu ciężarowego o ładowności 8 ton, a prace nad projektem prowadził inż. Witold Kończykowski.
Produkcja seryjna Żubra A80 rozpoczęła się w 1960 roku, jednak pojazd okazał się bardzo awaryjny, głównie z powodu problemów z silnikiem i tylnym mostem. Mimo modernizacji, w tym zmiany silnika na model S-560, Żubr A80 nadal miał problemy z awaryjnością. Produkcję zakończono w 1968 roku, a łącznie wyprodukowano niecałe 7000 egzemplarzy.
Silnik Żubra A80 początkowo był to model S56, jednak z powodu awaryjności zamieniono go na silnik S-560 o mocy 125 kW (170 KM) i objętości skokowej 11 litrów. Skrzynie biegów w pierwszych modelach produkował Ursus, a później przejęła je Fabryka Przekładni Samochodowych w Tczewie. Prędkość maksymalna pojazdu początkowo wynosiła 75 km/h, a zużycie paliwa 25 l/100 km, które to wartości zmieniły się odpowiednio na 80 km/h i 23 l/100 km od rocznika 1962.
Żubr A80 był wyposażony w całkowicie metalowe kabiny KO 1 z różnymi typami szyb, a po modernizacji w stałe przednie okna. Wnętrze nie miało systemu ogrzewania, ale możliwe było ogrzewanie poprzez otwarcie wewnętrznej klapy silnika. Najpopularniejsze zabudowy to drewniane skrzynie o wymiarach 4883x2290x6000 mm, z podłogą z desek sosnowych, burtami z twardego drewna i metalowymi okuciami.
Źródło: Wikipedia
Foto: Domena publiczna
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!